Ако знаехте, че при носенето на изкуствени дрехи, може да пострадате не по – малко от консумирането на вредни храни, използването на лоша козметика или вдишване на лошия въздух, дали бихте обърнала малко повече внимание при избора на материя?...
Amploa Atelier by Tia е първото и единственото място в България, където можете да намерите дреха изцяло от еко / органил материи - памук, коноп, бамбук и други естествени материали. Това е бранд от ново поколение - с идеология и благородната цел, да дава добавена стойност на клиентите си - тази стойност, която няма цена. Екологичната мода е загрижена не само за красотата на даден модел, но и за здравето на потребителя, опазването на околната среда и ресурсите на природата.
Няма да е грешка, ако сравним носенето на органик дрехи, с консумирането на качествена храна. Ние хората, рядко обръщаме внимание на онова, което слагаме върху себе си, а то обикновено обхваща цялото ни тяло от глава до пети и е също толкова важно, както онова, което ще сложим в устата си. Нека поясня защо...
Позитивите на органик дрехите:
-
антибактериални, абсорбират изпотяването, позволяват на кожата ни да диша, поддържат нормалната човешка температура;
-
боядисват се с естествени бои, а освен това може и да се избегне изцяло процесът на обагряне, тъй като памукът например, може да расте естествено в 4 различни цвята (бял, беж, кафяв, зелен);
-
до 5 пъти по – здрави тъкани, в сравнение с естествените конвенционални материи;
-
опазват околната среда, като използват контролирано количество вода и избягват употребата на пестициди, химикали и изкуствени торове;
-
опазват здравето на производителите и техните семейства;
-
сертифицират се от междунарона компания, за етичния си метод на работа;
Какви материи най - общо казано, има на пазара?
-
изкуствени (полиестер, акрил, полиамит, спандекс и др.). Това най - общо казано са материите
-
естествени (памук, визкоза, лен, коприна, вълна и др.);
-
рециклирани (всички видове материи, създадени от рециклирането на стари дрехи);
-
органик (памук, лен, коноп, бамбук, коприна, тенсел и др.);
Дали е глезотия дрехите, да са ти органик?
Глезотия би било за този човек, който не е пострадал от използването на конвенционални материи. Полиестерът, акрила, полиамида и всички изкуствени материи са нефтен продукт и няма как нещо, което е произведено от нефт да бъде нетоксично за кожата.
Когато кожата се поти тя иска да диша, иска да освободи това нещо от тялото си, а когато си с полиестер това няма как да се случи. Изпотяването е механизъм, който ни разхлажда и ни предпазва от прегряване в топла среда или по време на тренировка, или натоварване на организма. Нашето тяло също така произвежда пот, когато изпитваме силни емоции или сме в стресови ситуации, по време на хормонални промени. Този механизъм играе роля и в борбата с инфекциите. Така, че ако от време на време в краткосрочен план носиш полиестер това няма да е чак толкова опасно за здравето. Но, ако това е основната материя, която слагаш върху себе си тогава определено има опасност да се токсикираш. Алергиите са дори най-малкото, което може да се прояви като реакция. Може да се получи преждевременно състаряване на кожата, асма или други по-сериозни здравни проблеми.
Каква е разликата между конвенционален и органик памук?
Най - популярната органик отглеждана материя е памукът. Животът на памука започва от растението. Всъщност много малко хора знаят, че памукът може да расте в три различни цвята – бежов, син и кафяв, т.е може да се пропусне периодът на багрене на материята. Може директно да се създаде материя, която да бъде носена. При органик материите могат да се използват билкови оцветители, т.е. нищо което да бъде изкуствено.
Докато при конвенционалният памук от една страна целият процес започва с омекотяване на памука и избелването му преди да се сложи яркият цвят. Така, че първата стъпка е много остър химикал, който за жалост влияе ,много лошо на самата тъкан. Тя не може да бъде устойчива. Всеки от нас се е сблъсквал с памучни материи, например памучни тениски, които много бързо се изхабяват и след няколко месеца си казва, че е купил някакъв боклук, който трябва да хвърли.
Така, че определено всичко започва с грижата към тъканта от самото растение. Когато растението е произведено с пестициди, химикали памукът всичкото това го попива, дори изпирането няма да помогне. Най-голямата част от конвенционалният памук в света е генно модифициран. Така, че това просто е непоправимо само с едно изпиране.
Какви са рисковете крият изкуствените материи и текстилните оцветители в тях?
За съжаление много от съвременните големи компании използват химикали, които са изключително вредни за здравето. Те се влагат, още при първончалното омекотяване и избелване на суровината, както и при боядисване на тъканта. Формалдехидът е един от най - популярните химикали за целта. Той също така, може да се срещне в множество козметични продукти, защото неговата генерална цел е да консервира субстанцията и да я предпази от бактерии. Той обаче, също така отдавна води класациите за канцерогенност и въпреки това употребата му не е намаляла. Производителите не са задължени, да слагат обозначение за нивата, в които той се употребава, а за жалост често са много силно завишени!
Ако ти се иска, да разбереш дори повече по темата, аз съм тук, за да ти отговоря. Попитай ме на :)
С Усмивки, Тиа
