Скритите тайни на памука
- Тиа
- 19.10.2016 г.
- време за четене: 4 мин.
(статията е базирана на лично проучване и с любезното съдействие на доц. д-р Анна Стойлова от Институт по памука в гр. Чирпан.)

Памукът е много предпочитана материя, защото ви кара да се чувствате много удобно независимо от температурата навън. Често той е добър избор, когато сте под стрес, защото помага на кожата ви да диша и абсорбира излишната влага. Именно, поради тези положителни свойства това е материята, която всички ние избираме за себе си и децата ни.
Ето няколко любопитни факти за памука, които може би не знаете:
памукът цъфти в два различни цвята, преди да се появят прекрасните пухкави нишки, с които го познаваме;
всяка част от памукът, може да бъде употребена на 100%, като той взима участие в различни части на текстилната, фармацефтичната и хранително вкусовата индустрия;
извличаният от памуковите семена екстракт например е съставка в много сапуни и човешки храни;
в света се произвеждат около 25 билиона тона годишно в 130 страни;
в естественото си състояние памукът расте не само в бял цвят, но също така в зелено и кафяво, което означава, че боите може и да не са необходими, на следващ етап от производството;
памукът е една от най-старите земеделски култури в света, произвеждан още от древни времена;
Какво трябва да знаете, преди да изберете памука като материя за облеклото си?
Нека Ви разкажа за скритите тайни на памука...
Съществуват три типа памук, в зависимост от начинът, по който се отглежда.
1. Конвенционален памук
Това е най – разпространения тип памук у нас и по света. Конвенционалният памук, се третира с пестициди, торове и различни други химикали, които се пръскат по време на растежа на растението. Целта е да бъде предпазен от плевели и вредители.
На пръв поглед ще си кажете - "Какво пък толкова, нищо ново..." Какво всъщност, може да бъде притеснителното при този памук?
В световен мащаб повече от 10 процента от използваните пестициди и близо 23 процента от продажбите на селскостопански инсектициди се използват в памуковите плантации. В последствие в производството на платове, памукът много често бива обработван с белина, съдържаща хлор, а при боядисването на се използват бои съдържащи тежки метали.
Хубаво е да споменем и сериозния разход за вода и фактът, че са необходими около 114 грама химикали, за производството на една тениска от традиционен памук и същото количество химикали за произвеждането на два чифта обикновени мъжки боксерки. Излишно е да казваме, че това замърсява множество водеми и подпочвени води.
Както споменахме в началото, части от памука се употребяват в хранително вкусовата промишленост, което означава, че пестициди могат да влязат в човешката хранителна верига. Това може да стане чрез масло от памучно семе, което се използва в някои преработени храни.
Освен всичко споменато по – горе, използването на химикали в обработването на памука отслабва нишките и следователно продуктите от конвенционален памук се износват по-бързо. Вярвам, че много от нас веднага ще се сетят поне за един продукт, който се е деформирал и изглежда износен още с първото пране.
Как можете да разпознаете, че дрехата която сте си харесали е изработена от конвенционален памук? За жалост никъде в етикета няма да откриете опис на това. Въпреки всичко, бихте могли да се ориентирате за качеството на материята по текстурата. Ако тя е стегната и плътна, то най – вероятно памукът е третиран с по – щадящи химикали. Ако още в ръцете ви след разтягане не възстановява първоначалната си форма, то не ви съветвам да изберете точно тази дреха. Разбира се има много видове памук и това правило не важи в 100% от случайте.

2. Генетично модифициран памук
Генетично модифицираният памук е растение, при което генетичната структура на семената е променена. Тези семена не могат да се възпроизвеждат повторно по естествен път, както конвенционалния и органичния памук. Съществуват два вида ГМ памук: първият осигурява защита от определени категории насекоми, а при втория, растението съдържа отличителна черта, която му създава поносимост към определен диапазон от обичайно използвани хербициди. Предимствата, заради които е придобил популярност са няколко: повишен добив, намаляване на разходите по култивирането и по-ниски рискове при обработването, узрява рано в сравнение с не-ГМ памука. Именно поради това, много производители го предпочитат.
Недостатъци на генетично модифицирания памук и рисковете, които той крие, също не са малко. Въпреки, че като цяло памукът като култура обича водата, ГМ памукът изисква значително повече количество. Освен това някои видове гени мутират с времето (насекомите и плевелите „привикват“ с него) и се налага внедряване на вторични видове, за да се запази търсеният ефект от висок добив и предпазване от вредители.
Какво е плашещото лично за мен? Както при всички други генетично модифицирани посеви, учените все още не са напълно запознати с дългосрочните ефекти, които ГМ памук, магат да имат върху околната среда и хората. Употреба на генитично модифициран памук, може да окаже опасно въздействие върху човешката кръвоносна система чрез натрупването на известни химикали, метали, гени, съдържащи се в памука. Това разбира се е твърде вероятно ще доведе до нови човешки болести. Както и в ситуацията с генетично модифицираната храна - ще разберем дали този вид земеделие се отразява зле на здравето ни след 20-50 години. Като сигурна съм ще се съгласите с мен, че това би могло да се окаже много скъп експеримент за много поколения!
3. Органичен памук
Органичният памук се отглежда чрез използване на методи и материали, които щадят околната среда. Производителите на органични продукти следват стриктно процедури, допустими в създаването на органични продукти.
Регулациите забраняват използването на получени чрез генетично инженерство семена за органично земеделие.
Ето малко повече за органичния памук:
Органичният памук е по-здрав, защото естествените нишки не са били увредени от обработка с химикали;
При отглеждането на органичния памук не се използват синтетични торове или пестициди;
Отглеждането на посевите по органичен път не уврежда почвата, околната среда или човешкото здраве;
Обработването на органичния памук не вреди на земеделските работници;
Организациите за сертифициране на органични продукти не допускат генетично модифицирани /ГМО/ нишки;
Производството на дрехи от органичен памук използва значително по – ниско количесто вода и не замърсява водоемите;
Обикновено органичният памук е по-скъп от традиционния, защото производството му отнема повече време, умение и ръчен труд;
След всичко казано до тук, вероятно усещате нашите симпатии и предпочитания.
Така е – обичаме органик памук и то такъв, който да позволява на кожата ни да диша, а на тялото ни да се движи свободно :)

Единственото при нас в Амплоа Ателие, бихте могли да си поръчате органик дреха, която да е по вашите лични мерки и дизайн! Красотата на органик дрехите е не само видима, но и в допълнителните удобства, които ще ви създадат!
Източници: Институт по памука в гр. Чирпан, Organic Trade Association and Global Organic Textile Standard.
Comments