За отговорния избор да изхвърляш разделно и красотата от рециклираните материали.
- Тиа
- 13.06.2017 г.
- време за четене: 3 мин.
Все още помня 2004г., когато в България се появиха първите контейнери за разделно събиране на болкула. Баща ми много прегърна идеята и започна като отговорен човек и съвестен гражданин, да дебне всеки вкъщи дали спазва правилата. Признавам си, за мен това беше нещо ново и непонятно – първият ми допир до рециклирането!
Оттогава до сега в България много се разви съзнанието на хората по тази тема и все по – често чувам, че различни институции, предприятия, учреждения и домакинства прегръщат идеята и събират разделно отпадъците си. И да, това много ме радва!
Преди няколко дни имах щастието, да се срещна с част от енергичния екип на първата и най - голяма оползотворяваща организация ЕКОПАК България. Освен, че научих много интересни факти за моментната ситуация със замърсяването на планетата, посетихме две от техните площадки за сепариране на отпадъците – на Гара Искър и в Равно поле. Изводът? Смятам, че всеки трябва да посети подобно място и дори намирам за удачно родителите да заведат децата си там. Какъв по – добър пример от това да видим с очите си онова, за което иначе слушаме само по новините.
На площадката за сепариране на пластмаса, метал и картонени опаковки, ни посрещнаха огромни купчини от отпадъци, готови да бъдат сепарирани ръчно. „Вече разделени по видове и пресовани на бали, тези опаковки ще се транспортират към фирми, които ще произведат нови опаковки от тях. Това на кратко е пътят, когато се рециклира.“ – разказаха специалистите на ЕКОПАК.
Втората сепарираща инсталация, която посетихме в Равно поле беше за стъкло. На огромна площ бяха складирани купчини от стъклени парченца, както и отпадъци от стъклени опаковки, които бяха пристигнали току що, за да бъдат рециклирани. В самото производственото хале, се намираше изключително иновативна немска технология, която благодарение на специална светлина може, да раздели стъклото по цвят и да махне всички примеси от други боклуци. Там ръчният труд беше сведен до минимум. "След обработка през машината, стъклото се превръща в пясък и отново заминава в български заводи, за производство на нови опаковки. Близо 97% от боклука, може да се превърне отново в нови опаковки – буркани или бутилки“ – поясниха от ЕКОПАК.
Въпреки че това, което разказвам не се случва със 100% от боклука в страната, бях щастлива да видя, че всъщност и в България има рециклиране и че се инвестира в нова и модерна техника. Не знам колко от вас знаят, че всъщност ако не се рециклират, а просто отидат на сметището, всички тези опаковки ще се разградят за десетки, стотици, а някои дори за хиляди години, в зависимост от материала.
Какви малки стъпки можем да приложим в домовете си и извън тях, за да улесним работата на Оползотворяващите организации, а оттам и процесът на рециклиране?
Вкъщи събирайте разделно битовия отпадък и всички останали опаковки подлежащи на рециклиране (пластмаса, хартия, стъкло, метал). Не отнема време да слагаш всичко за рециклиране в една обща торба, която да разпределяш след това, пред самите контейнери;
Не изхрърляйте битови отпадъци в контейнерите за разделни събиране. Това изключително много затруднява работата в сепариращите площадки;
Не изхвърляйте разнообразни материали в контейнерите за разделно събиране на опаковки, защото те са САМО за опаковки. Има отделни места, на които може да изхвълите електро уреди, батерии, дрехи, мебели и подобни. Тяхното наличие може да замърси значително преработеният материал и той да не може да се използва отново за рециклиране.
Камионите на ЕКОПАК от своя страна събират материалите от отделните контейнери на различни курсове, така че да не се смесват всички онези опаковки, които грaжданите вече са сепарирали. Пристигайки на площадката за сепариране, те отново поемат по вече познатия цикъл.
Тук ми се иска и да ви запозная и малко повече с връзката между рециклираните отпадъци, креативността, красотата и модата.
Като бранд с мисия и отговорност към природата всички платове, които се използват от Amploa Atelier са рециклируеми или рециклирани.
От пластмасовите бутилки например, се произвеждат много здрави и финни нишки, които могат да се вложат отново в производството на платове, конци или синтетичен изолиращ пълнеж за якета.
От пластмасовите торбички, могат да се произведат и маратонки, което вече осъществиха самите Adidas.
Вече много дизайнери използват и полу рециклирани материали, за създаването на чанти, бижута и други аксесоари.
Ако се грижим повече за природата, тя ще се грижи за нас!
Comentarios